Prof. dr hab. Paweł Rudawy laureatem konkursu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”

Z ogromną przyjemnością informujemy o grancie na realizację projektu Roczne cykle zajęć edukacyjnych „Fakultet Astronomiczny” w Ośrodku Edukacji Astronomicznej UWr, który uzyskał prof. dr hab. Paweł Rudawy.
Grant został przyznany w ramach konkursu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Prof. Paweł Rudawy mówi:
Kraje o największym znaczeniu politycznym, dysponujące największymi zasobami ekonomicznymi i potencjałem innowacyjnym rywalizują w zakresie rozwoju nauki i techniki, w tym w dziedzinie badań Wszechświata oraz technologii lotów kosmicznych, dążąc do pozyskania dostępu do zasobów oraz nowoczesnych technologii w celu rozbudowy własnego potencjału politycznego i gospodarczego. W tej rywalizacji technologicznej, naukowej, gospodarczej i politycznej mogą uczestniczyć wyłącznie państwa posiadające wysoko wykształcone kadry, w tym dobrze wykształconą młodzież szkolną kontynuującą następnie edukację w uczelniach wyższych. Jednym z podstawowych wyzwań stojących przed narodowym systemem edukacji jest stworzenie systemu zaawansowanej, nowoczesnej edukacji młodzieży szkolnej oraz popularyzacji nauki w dziedzinie nauk podstawowych, w tym astronomii i jej nauk pokrewnych.
Celem statutowym działalności Ośrodka Edukacji Astronomicznej Uniwersytetu Wrocławskiego (OEA UWr, https://planetarium.bialkow.uwr.edu.pl/pl/) w Białkowie jest interdyscyplinarna edukacja młodzieży szkolnej oraz popularyzacja nauki w dziedzinie astronomii oraz pokrewnych nauk ścisłych i przyrodniczych. OEA UWr realizuje swoje cele edukacyjne i popularyzacyjne głównie poprzez organizację zajęć i pokazów edukacyjnych dla zorganizowanych grup młodzieży szkolnej w trybie jednodniowych wycieczek szkolnych, realizowanych na zasadach komercyjnych.
W bieżącym roku OEA UWr wprowadza do swojej oferty nową formę działalności edukacyjnej: roczne cykle zajęć o nazwie „Fakultet Astronomiczny”, których celem jest zaawansowana edukacja młodzieży szkolnej w zakresie astronomii współczesnej. „Fakultety Astronomiczne” przeznaczone są dla młodzieży szkół licealnych, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży uczęszczającej do klas o profilu matematycznym, fizycznym, geograficznym i przyrodniczym. Przekazywane treści zawierają podstawowy kanon współczesnej wiedzy z zakresu astronomii, w tym astrofizyki, astronomii pozagalaktycznej a nawet kosmologii, rozszerzający bardzo niestety ograniczony zasób wiedzy przekazywanej w ramach szkolnego programu nauczania. Na program zajęć „Fakultetu Astronomicznego” składają się: wykłady wygłaszane przez pracowników nauki pracujących w Instytucie Astronomicznym UWr, ćwiczenia obliczeniowe i praktyczne do wykładów oraz zajęcia obserwacyjne. Program realizowany będzie częściowo w nocy, co wynika z potrzeb przeprowadzania obserwacji obiektów astronomicznych. Dzięki finansowaniu programu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz przez Uniwersytet Wrocławski, program jest całkowicie bezpłatny dla uczniów.
OEA UWr jest bardzo dobrze przygotowany do popularyzacji nauki i edukacji w zakresie współczesnej astronomii oraz nauk pokrewnych, dysponując: planetarium cyfrowym RSA Cosmos (2 projektory laserowe 4K + Dolby 5.1), salą seminaryjną i dwoma salami wykładowymi (wszystkie sale są połączone AV oraz posiadają pełne wyposażenie multimedialne), pracownią doświadczalną „Eksperymentatorium” wyposażoną w stanowiska: robotyka, optyka, symulator lotu kosmicznego; 3D modelem widomej półkuli Księżyca, pracownią komputerową, pracownią obserwacyjną z teleskopami oraz przestrzenią rekreacyjną w oranżerii. Zajęcia praktyczne uzupełnione będą zajęciami obserwacyjnymi przy użyciu nowoczesnych teleskopów szkolnych oraz uzupełnione wizytami w pawilonach obserwacyjnych Obserwatorium Astronomicznego UWr w Białkowie.