
Zbiory Demonstracji Wykładowych Instytut Fizyki Doświadczalnej
Zbiory Demonstracji Wykładowych to jedna z pracowni dydaktycznych Instytutu Fizyki Doświadczalnej. Głównym zadaniem pracowników ZDW jest przygotowywanie i prezentacja eksperymentów i pokazów podczas wykładów z fizyki w Sali im. Jana Rzewuskiego. Pracownia posiada bogaty zbiór przyrządów umożliwiających realizację ponad 370 pokazów fizycznych. Do obowiązków pracowników ZDW należą także: dbanie o sprawność sprzętu, jego naprawa, renowacja oraz przygotowywanie nowych pokazów i doświadczeń.
Pracownicy ZDW biorą także udział w popularyzacji fizyki. Przygotowują oraz prezentują doświadczenia podczas Lekcji Fizyki dla szkół, sobotnich wykładów dla licealistów i różnych wydarzeń okolicznościowych, prowadzą warsztaty i wykłady dla uczniów, organizują imprezy podczas DFN-u itp.
Pracownicy
email: login@UWr.edu.pl

Starszy specjalista
mgr Artur Rokosa
pokój 054
tel. 71 375 93 23
login: Artur.Rokosa

Specjalista
dr Bartosz Strzelczyk
pokój 054
tel. 71 375 93 23
login: Bartosz.Strzelczyk
Przełożony: dr hab. Robert Bryl – zastępca dyrektora d/s dydaktycznych
Spis pokazów
Dostęp do tego działu posiadają jedynie pracownicy
Wydziału Fizyki i Astronomii
Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jeżeli jesteś naszym pracownikiem kliknij poniższy link i zaloguj się do spisu pokazów wykładowych.
Popularyzacja – Cyrk Fizyczny
CYRK FIZYCZNY
Ciekawy, zaskakujący, efektowny… Cyrk Fizyczny już 20 lat bawi i uczy dzieci, młodzież i dorosłych nie tylko z Wrocławia ale z całego województwa (a nawet spoza). Cyrk Fizyczny to nie typowy wykład – to pokaz, happening, science show podczas którego prezentowanych jest wiele fascynujących doświadczeń wraz z ich przystępnymi objaśnieniami.
Cyrk fizyczny jest stałym elementem programu Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i od lat cieszy się ogromnym powodzeniem. Ponieważ chętnych żeby zobaczyć Cyrk jest więcej niż miejsc dostępnych na pokazach podczas Festiwalu jest on również prezentowany w ramach wtorkowych lekcji fizyki dla szkół w ciągu roku szkolnego.
Warto podkreślić, że choć impreza odbywa się co roku, to program Cyrku jest zawsze inny.

Filmy:
HISTORIA CYRKU FIZYCZNEGO

Pierwszy Cyrk Fizyczny został zorganizowany w 1998 r. na potrzeby pierwszego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Bardzo szybko stał się jednym z najbardziej popularnych wydarzeń Festiwalu i na stałe wrósł w jego krajobraz. Pomysłodawczyniami Cyrku Fizycznego były trzy panie: dr hab. Ewa Dębowska prof. UWr, kierownik Zakładu Nauczania Fizyki oraz Urszula Juszczyk i Józefa Więckowska pracujące w Zbiorach Domonstracji Wykładowych.
Zespół osób tworzących Cyrk zmieniał się przez lata, jednak prowadząca – pani profesor Ewa Dębowska przez niemal dwie dekady niezmiennie bawiła uczestników wyjaśniając im prawa fizyczne stojące za eksperymentami przygotowanymi i prezentowanymi przez pracowników ZDW.
Autorzy Cyrku co roku przygotowują nowy program, który ma premierę podczas DFN-u a następnie pokazywany jest w ramach Lekcji Fizyki dla uczniów.


W 2006r. Cyrku Fizycznego nie było. Zamiast Cyrku zorganizowano stoiska doświadczeń fizycznych pod tytułem „Fizyka na wesoło”. Jednakże z powodu niezadowolenia widzów, którzy przychodzili na sale i czekali na pokaz, w następnym roku Cyrk Fizyczny powrócił. Fizyka na wesoło natomiast stała się imprezą towarzyszącą. W 2016r. zmieniono jej nazwę na „Kiermasz fizyczny”.

Cyrk Fizyczny przyciaga rzesze dzieci i młodzieży z całego województwa dolnośląskiego. Ale nie tylko młodym podoba się to co można tu zobaczyć. Także dorośli, opiekunowie czy rodzice, wychodzą z pokazu oczarowani pięknem doswiadczeń fizycznych. Przez 20 lat istnienia Cyrk Fizyczny obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób. Obecnie co roku podczas 20 pokazów gościmy ok. 4000 widzów w tym ok. 1200 w ramach DFN-u. Zainteresowanie szkół jest tak duże, że 1100 miejsc na pokazy podczas Festiwalu rozchodzi sie w ciagu pół godziny.
Przez lata dobrym duchem Cyrku Fizycznego był dr hab. Stanisław Sendecki prof. UWr. Chociaż nigdy nie brał czynnego udziału w organizowaniu pokazów, to jego wkład w ich realizację jest nie do przecenienia. Pan Profesor jest twórcą wielu przyrządów i zabawek fizycznych, które ubogacały i czyniły atrakcyjniejszymi wykłady. Również jego pomysły i dobre rady wielokrotnie pomagały w przygotowaniu programu.
Obecnie Cyrk Fizyczny tworzą i prezentują mgr Artur Rokosa i dr Bartosz Strzelczyk, pracownicy Zbiorów Demonstracji Wykładowych.


Tematy kolejnych Cyrków:
1998 – światło , dźwięk, pokonywanie grawitacji
1999 – butelki, światło, dźwięk, paradoksy
2000 – „To mnie kręci”
2001 – spadanie i ruch obrotowy, światło i dźwięk, gotowanie i zamrażanie
2002 – „Historia fizyki”
2003 – woda, złudzenia, azot, zabawki
2004 – magnetyzm
2005 – jajka i inne
2007 – festiwal jubileuszowy (butelki, rury, koła, łańcuszki, bąki, sprężyny, jajka, azot)
2008 – „Fizyka na okrągło”
2009 – „Wakacyjna fizyka”
2010 – wbrew grawitacji, niska temperatura, niskie ciśnienie, „magiczne” ciecze, ptaszki
2011 – „Zobaczyć niewidzialne”
2012 – „Zakręcona fizyka”
2013 – „Magia ciśnienia”
2014 – „Powietrze, woda, ogień, ziemia – cztery żywioły fizyki”
2015 – „Światło”
2016 – „Fizyka nabita w butelkę”
2017 – „Najlepsze z najlepszych – XX lat Cyrku Fizycznego”
2018 – “Magia dźwięku” 2019 – “Elektromagnetyczne zabawy fizyczne”
2020 – “Domowy Cyrk Fizyczny” (online)
2021 – “Od science fiction do science” (online)
2022 – „Porządek i chaos”
2023 – „Fizyka porusza”

Sobotnie otwarte wykłady z fizyki
Fizyka na DFN
Fizyka doświadczalna na Dolnośląskim Festiwalu Nauki
Filmy z wykładów z pokazami na DFN
XX DFN 1998-2017 – dwadzieścia lat Dolnoślaskiego Festiwalu Nauki
19:51 – 20:31 Cyrk fizyczny i prof. Ewa Dębowska
27:31 – 28:17 Cyrk fizyczny 2015 „Światło”