Wykorzystanie cienkich warstw do produkcji zaawansowanych materiałów funkcjonalnych

Cienkie warstwy utworzone na powierzchniach ciał stałych wskutek adsorpcji cząsteczek koloidalnych cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze względu na swoje unikatowe właściwości optyczne, optoelektroniczne, magnetyczne oraz możliwe interakcje z układami biologicznymi. Jednym z głównych wyzwań jest ich wykorzystanie do produkcji zaawansowanych materiałów funkcjonalnych.
W swoim najnowszym artykule poświęconym tym układom Zbigniew Koza i Grzegorz Kondrat badają własności teoretyczne jednego z najszerzej stosowanych numerycznych modeli adsorpcji, RSA (ang. random sequential adsorption). W modelu tym wraz z adsorpcją kolejnych cząsteczek występują dwa charakterystyczne zjawiska: perkolacja (utworzenie się nieskończonego klastra, który np. mógłby przewodzić prąd przez całą warstwę osadzonego koloidu), i zablokowanie (brak miejsca dla kolejnych cząstek).
Nasi pracownicy udowodnili, że jeżeli cząsteczki mają kształt liniowych polimerów, a powierzchnia ma strukturę sieci kwadratowej lub trójkątnej, to zablokowanie zawsze poprzedzone jest perkolacją. Swoją tezę rozszerzyli także na modele sieci kubicznych i hiperkubicznych.