Nadprzewodnictwo w stopie wysokiej entropii (NbTi)0.67(MoHfV)0.33

W pracy pt. Superconductivity in a New High-Entropy Alloy (NbTi)0.67(MoHfV)0.33, której autorami są Wojciech Nowak, Bartosz Rusin, Michał Babij, Rafał Topolnicki, Tomasz Ossowski, Adam Pikul oraz Rafał Idczak opisano syntezę oraz badania stanu nadprzewodzącego stopu wysokiej entropii (NbTi)0.67(MoHfV)0.33.
Jest to jeden z pierwszych materiałów wysokiej entropii bogatych w tytan. Do tej pory większość stopów wysokiej entropii bazowało na matrycy NbTa, która była powszechnym wyborem ze względu na fakt, że zarówno niob, jak i tantal naturalnie występują w strukturze regularnej objętościowo centrowanej (bcc). Natomiast matryca NbTi wykazuje korzystniejsze parametry (temperatura krytyczna oraz górne pole krytyczne) stanu nadprzewodzącego, aczkolwiek nie jest mieszaniną składników o tej samej strukturze krystalicznej, gdyż tytan krystalizuje w strukturze heksagonalnej.
Na obrazku widoczny jest diagram fazowy nadprzewodnictwa (zależność górnego pola krytycznego w funkcji temperatury), sporządzony za pomocą modelu Werthamera-Helfanda-Hohenberga (WHH). Praca koncentruje się nie tylko na pomiarach właściwości fizycznych materiału, takich jak magnetyzacja, oporność właściwa czy ciepło właściwe, ale również na obliczeniach teoretycznych metodami PAW oraz KKR-CPA.