dr Jussi Auvinen stażystą w ramach programu Ulam NAWA

W tegorocznej edycji programu Ulam NAWA stypendia otrzymało 60 naukowców z 26 krajów, którzy odwiedzą polskie uczelnie i ośrodki badawcze. Miło nam poinformować, że na Wydział Fizyki i Astronomii przyjedzie dr Jussi Auvinen z Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii.
Dr Jussi Auvinen będzie analizował materię oddziałującą silnie, a konkretnie, czy punkt krytyczny – jeśli istnieje — pozostawia ślady w produkcji i rozkładów cząstek powstałych w zderzeniach ciężkich jonów. Będzie to badał w zespole dr. Pasiego Huovinena, kierownika Inkubatora Doskonałości Naukowej Centrum Symulacji Supergęstych Płynów.
Na zdjęciu: dr Jussi Auvinen. Źródło: UWr
Jednym z głównych celów współczesnej fizyki ciężkich jonów jest badanie diagramu fazowego i właściwości gęstej materii oddziałującej silnie. Szczególnie interesujące jest pytanie, czy w takich warunkach przejście fazowe, tzw. uwolnienie kwarków z hadronów (z ang. deconfinement) zmienia się z gładkiego do gwałtownego przejścia fazowego. Taka zmiana charakterystyki przejścia fazowego powiązana jest z istnieniem tzw. punktu krytycznego na diagramie fazowym. Zadanie jest bardzo skomplikowane ze względu na liczbę parametrów. Dynamiczne modele płynów zawierają bowiem nie tylko parametry opisujące właściwości fizyczne systemu ale również wiele wewnętrznych parametrów, tak zwanych „uciążliwości parametrycznych”.
Analiza bayesowska, w kontekście fizyki ciężkich jonów, zwykle oznacza nie tylko zastosowanie algorytmu Bayesa, twierdzenia w analizie statystycznej, ale także wykorzystanie emulatorów modeli. Pierwszym krokiem analizy bayesowskiej jest wytworzenie setek symulacji z różnymi kombinacjami parametrów swobodnych. – To „dane treningowe”, które są używane do konstruowania emulatora modelu statystycznego opartego na procesach Gaussowskich – wyjaśnia dr Michał Marczenko, z Inkubatora Doskonałości Naukowej – Centrum Symulacji Supergęstych Płynów, Wydział Fizyki i Astronomii UWr.