60. Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej

Przejścia fazowe – z laboratoriów do kosmosu

Przejścia fazowe to temat, któremu poświęcone będzie jubileuszowe, 60-lecie Zimowej Szkoły Fizyki Teoretycznej w Karpaczu i Szkoła Fizyki WE-Heraeus. Organizatorami wydarzenia są David Blaschke, Krzysztof Redlich i Oleksii Ivanytskyi z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Fundację Wilhelma i Else Heraeus.

Szczególnie zapraszamy na wykład (Colloquium Talk) prof. Günthera Hasingera pt. „The fate of the Universe – New Results from JWST and outlook”, który odbędzie się w sali im. Rzewuskiego (Wydział Fizyki i Astronomii UWr, pl. Maxa Borna 9) jest w dniu 16 maja (czwartek) o godz. 17:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych członków Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Instytutów Wydziału Fizyki i Astronomii do udziału w wydarzeniu.

Czym są przejścia fazowe?

Przejścia fazowe to szeroko pojęte zjawiska zachodzące w różnych skalach przestrzennych i energetycznych. Zachodzą one w dowolnych rzeczywistych materiałach, od tych, które znamy z życia codziennego (wrząca woda) po materię w ekstremalnych warunkach, jak to ma miejsce w plazmie inercyjnej syntezy jądrowej i wnętrzach planet, silnie oddziałującą materię w ultrarelatywistycznych zderzeniach ciężkich jonów, eksplozjach supernowych, wnętrzach gwiazd neutronowych i wczesnym wszechświecie.

60. Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej będzie koncentrować się na zagadnieniach będących przedmiotem aktualnych badań, których wyniki często są zaskakująco nowe, a które nie weszły jeszcze do programów nauczania ani do podręczników.

przejście fazowe
Źródło: Wikipedia

Na wykładach poruszane będą zagadnienia takie, jak:

  • przejścia fazowe w gwiazdach neutronowych,
  • JWST, pierwotne czarne dziury i kosmologiczne przejścia fazowe,
  • punkt krytyczny i dynamika przejścia fazowego w zderzeniach ciężkich jonów,
  • oddzielanie kwarków w eksplozjach supernowych,
  • ciepłe, gęste plazmy pochodzące z fuzji inercyjnej do wnętrz planet,
  • topologiczne fazy materii w stanie równowagi i poza nią,
  • złożoność materii gwiazd neutronowych: od przejścia w fazie ciekłego gazu po złamanie i przywrócenie symetrii chiralnej,
  • uniwersalność zachowań krytycznych.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

Fundusze Europejskie
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska
NEWSLETTER