Nadprzewodnictwo w układzie stopów o wysokiej entropii zawierającym Th
W niedawno opublikowanej pracy pt. Superconductivity in high-entropy alloy system containing Th, która ukazała się w czasopiśmie Scientific Reports 13 (2023) 16317, 1-11 i której autorami są Piotr Sobota, Rafał Topolnicki, Tomasz Ossowski, Tomasz Pikula, Daniel Gnida, Rafał Idczak i Adam Pikul, autorzy opisują odkrycie i badania pierwszego nadprzewodzącego stopu o wysokiej entropii zawierającego pierwiastek tor.

Praca łączy w sobie badania właściwości strukturalnych i fizycznych nowego nadprzewodnika wraz z rozbudowanym opisem teoretycznym który okazuje się niezbędny w prawidłowej interpretacji wyników. Tekst pracy jest dostępny pod niżej podanym linkiem:
W toku badań okazało się, że materiał krystalizuje w dwóch głównych strukturach: ubogiej w tor strukturze regularnej przestrzennie centrowanej (bcc) oraz bogatej w tor strukturze ściennie centrowanej (fcc). Ponadto charakterystyka przejścia ze stanu normalnego do stanu nadprzewodzącego wskazuje na obecność więcej niż jednej fazy nadprzewodnika.

Dzięki obserwacjom mikrografów SEM z mapami EDS, analizy dyfraktogramów XRD metodą Rietvelda oraz obliczeń teoretycznych metodą KKR-CPA ustalono, że główny wkład w nadprzewodnictwo ma struktura bcc. Struktura fcc nie wykazuje nadprzewodnictwa w badanym zakresie, natomiast źródłem rozmycia przejścia do stanu nadprzewodzącego są niewielkie struktury o zaburzonej stechiometrii krystalizujące na granicach pomiędzy głównymi strukturami.