Oddziaływania neutralne neutrin i antyneutrin
W niedawno opublikowanej pracy pt. Neutral current neutrino and antineutrino scattering off the polarized nucleon Krzysztof Graczyk i Beata Kowal dyskutują oddziaływania neutralne neutrin i antyneutrin ze spolaryzowanymi nukleonami.
Pomiar elektrosłabych oddziaływań neutrin z nukleonami, które nie wymieniają ładunku elektrycznego (znane jako oddziaływania poprzez prądy neutralne), stanowi kluczowy element w poznawaniu mechanizmu tych oddziaływań oraz badaniach struktury elektrosłabej nukleonu. Oddziaływanie poprzez prądy neutralne są mierzone przez eksperymenty badające łamanie symetrii CP w sektorze leptonowym. Dodatkowo, neutrina wyemitowane podczas eksplozji supernowej posiadają tak niską energię, że oddziałują wyłącznie za pomocą prądów neutralnych.


W konwencjonalnych pomiarach oddziaływań neutrin i antyneutrin poprzez prądy neutralne trudno jest odróżnić, czy dany proces był neutrinowy czy antyneutrinowy. Jednakże w ostatniej pracy naukowej doktorów Krzysztofa Graczyka i Beaty Kowal, opublikowanej w czasopiśmie Phys. Rev. D 108, 093002, udowodniono, że gdy neutrina/antyneutrina rozpraszają się na spolaryzowanym nukleonie, możliwe staje się rozróżnienie procesów neutrinowych od antyneutrinowych. Co więcej, pomiar asymetrii spinowych pozwala na wydobycie informacji dotyczących charakteru oddziaływania (na poziomie hadronowym) oraz umożliwia zgłębienie mechanizmu tego zjawiska.