Powyżej: zorza w Sopotni nocą z 23 na 24 kwietnia 2023 r.

Powyżej: zorza w Ostrowiku nocą z 23 na 24 kwietnia 2023 r.

Powyżej: zorza w Piwnicach nocą z 23 na 24 kwietnia 2023 r.

Zorza w Polsce!

Nocą z 23 na 24 kwietnia nad Polskę rozlał się owal silnego świecenia zorzowego. We Wrocławiu niestety nie było pogody, zorza jednak była widoczna w wielu miejscach naszego kraju. Burzę geomagnetyczną wywołał koronalny wyrzut materii związany z rozbłyskiem klasy M2, który wydarzył się w piątek wieczorem w obszarze aktywnym 13283. Zorzę, przy dobrej pogodzie, można było obserwować całą noc. Zwykle zorze w Polsce widzimy nisko nad północnym horyzontem, tym razem mogliśmy ja zobaczyć w zenicie, co jest w naszym kraju dużą rzadkością.

Co tak naprawdę się wydarzyło?

W piątek 21 kwietnia na Słońcu wystąpił dość silny rozbłysk słoneczny, z którym stowarzyszony był koronalny wyrzut masy (CME). Po ponad 2 dniach propagacji w przestrzeni międzyplanetarnej z prędkością ponad 800 km/s, CME dotarło do Ziemi. Interakcja CME z magnetosferą Ziemi spowodowała bardzo silną burzę geomagnetyczną (zaburzenie magnetosfery ziemskiej). Jednym z efektów tego zdarzenia była bardzo wysoka aktywność zorzowa, która wystąpiła w nocy 23/24 kwietnia. Zorzę można było obserwować daleko od obszarów polarnych, co jest zjawiskiem dość rzadkim. O wyjątkowości tej zorzy świadczy fakt, że w Polsce była ona widoczna na dużym obszarze nieba, sięgając aż do zenitu.

Gdzie można było zobaczyć zorzę?

Niestety, w zachodniej części Polski chmury przeszkodziły w obserwacjach. Na szczęście Instytut Astronomiczny UWr posiada sieć stacji obserwacyjnych ALPS w kilku miejscach Polski i tę niezwykłą zorzę udało się zarejestrować w obserwatoriach astronomicznych w Ostrowiku (obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego), Sopotni Wielkiej (obserwatorium społeczne Stowarzyszenia POLARIS -OPP) i Piwnicach (obserwatorium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika). W dwóch pierwszych miejscach pogoda była bardzo sprzyjająca, trzecim widoczny był tylko fragment zorzy w dziurach między chmurami.

Czym jest projekt ALPS?

Sieć ALPS przeznaczona jest do monitoringu zanieczyszczenia światłem. Pole widzenia kamer ALPS obejmuje prawie całe niebo. Południe znajduje się na dole kadru, wschód jest po stronie lewej. W środku pola widzenia jest zenit, czy punkt nieba znajdujący się dokładnie nad kamerą. Więcej informacji o sieci ALPS możńa znaleźć na stronie http://alps.astro.uni.wroc.pl/

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

Fundusze Europejskie
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska
NEWSLETTER