List

NAGRODA „SPIRITUS MOVENS DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI”

Podczas inauguracji jubileuszowego XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w dniu 15 września 2022 r. Instytut Astronomiczny UWr otrzymał nagrodę „Spiritus Movens Dolnośląskiego Festiwalu Nauki” w kategorii „Instytucje”.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w popularyzację za Ich pracę i cenny czas!

Poniżej: list od prof. uczelni dr hab. inż. Ryszarda Polechońskiego do Instytutu Astronomicznego UWr:

Jest to doskonała okazja, aby zainteresować nowe pokolenie badaczy fizyką i astronomią i sprawić, by w przyszłości realizowali swoje zainteresowania naukowe na naszym Wydziale.

Zapraszamy do zapoznania się z planem obchodów Roku Wolfkego i do rozpropagowania informacji o konkursach. W jednym z nich można nawet wziąć udział samemu!

Najbardziej aktualne informacje na temat wydarzeń, które zostały zaplanowane na lata 2022 i 2023. Wiele informacji o Mieczysławie Wolfkem, znajdą Państwo na stronach:

Wraz z początkiem marca ruszył ogólnopolski konkurs „Odkryjmy Wolfkego”, promujący treści obejmujące życie i osiągnięcia tego naukowca oraz szeroko pojęte inicjatywy inspirowane jego postacią. Organizatorzy zapraszają do przysyłania prac w trzech kategoriach:

  • młodzi eksperymentatorzy,
  • młodzi literaci,
  • młodzi artyści.

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe.

Nadsyłanie prac jest możliwe tylko do 15 kwietnia 2022 r.

9 marca 2022 roku, odbyły się „Otwarte zajęcia z fizyki”, podczas których dr. inż. Krzysztof Petelczyc, Koordynator Obchodów Roku Wolfkego 2022, odpowiadał na pytanie „Czy powietrze może zamarznąć? – Mieczysław Wolfke i polskie osiągnięcia w fizyce niskich temperatur”. Trwający 55 minut film z tych zajęć można obejrzeć na YouTube.

Na witrynie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej dostępny jest scenariusz lekcji fizyki poświęconej Mieczysławowi Wolfkemu i jego osiągnięciom dla uczniów szkół średnich. Jego autorką jest Ewelina Kędzierska, współautorka biografii Wolfkego.

Z zaplanowanych wcześniej na szeroką skalę różnych wydarzeń dla uczczenia Roku Wolfkego, w związku z wybuchu wojny i pojawieniem się ważniejszych spraw, wystąpiły ogromne trudności z uzyskaniem finansowania tych wydarzeń. W związku z tym Scenariusze i pakiety eksperymentalne „Zrób to sam” dla szkolnych pracowni fizycznych oraz Warsztaty w szkołach na temat innowacyjnych prac badawczych oraz drogi od wynalazku do komercjalizacji zostały przesunięte na następny rok szkolny. Piknik naukowy z Mieczysławem Wolfkem odbędzie się jedynie w Warszawie, może uda się nam zorganizować go również we Wrocławiu.

Serdecznie zapraszamy do czynnego włączenia się w obchody Roku Wolfkego!

Więcej informacji:

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

Pełnomocnik Dziekana ds. promocji i kontaktów z mediami

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

Fundusze Europejskie
Rzeczpospolita Polska
Unia Europejska
NEWSLETTER